Jak schudnąć jeżdżąc na rowerze?

W celu redukcji zbędnych kilogramów imamy się różnych aktywności fizycznych. Jedną z najczęściej wybieranych form treningowych jest jazda na rowerze. Co musisz o niej wiedzieć? Jak trenować, aby szybko i efektywnie chudnąć?

Przejażdżka, a trening
Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że nie każda przejażdżka rowerowa stanowi trening odchudzający. Wszakże, aby doszło do spalania tkanki tłuszczowej, aktywność fizyczna musi być realizowana z odpowiednią intensywnością oraz w odpowiedniej objętości.

Treningiem możemy nazwać jazdę na rowerze dopiero wtedy, gdy:

  • Intensywność będzie wynosiła minimum 60% tętna maksymalnego.
  • Objętość nie będzie mniejsza niż kilkadziesiąt minut.

Należy zdać sobie również sprawę, że trening rowerowy musi być realizowany regularnie, aby był skuteczny. Minimum 3-4 sesje w tygodniu zagwarantują dostatecznie dobre rezultaty.

Plan treningowy na odchudzanie – jak powinien wyglądać?
Chcesz rozpocząć jazdę na rowerze, ale nie wiesz jak wszystko zaplanować? Postaramy się odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań.

Czy trening powinien wyglądać zawsze tak samo?
Nie. Trening rowerowy powinien mieć charakter progresywny, co oznacza, że tempo i objętość powinno stale wzrastać?

Z jaką prędkością jeździć?
Tempo minimalne powinno wynosić 15 kilometrów na godzinę. Wartości maksymalne są ustalane na podstawie wytrzymałości krążeniowo-tlenowej.

Po jakim terenie jeździć?
Najlepiej po terenach zazielenionych. Mogą to być wycieczki po lesie. Należy jednak pamiętać, że teren powinien być równy i niewyboisty, co umożliwi utrzymanie takiej samej intensywności przez cały trening.

Czy jazda na rowerze jest kontuzjogenna?
Nie. Urazy zdarzają się naprawdę sporadycznie. Warto jednak zadbać o odpowiednie ustawienie kierownicy i siodełka, aby zbytnio nie obciążać kręgosłupa.

Reasumując – trening rowerowy to świetny sposób na odchudzanie. Co więcej – to forma aktywności, która jest całkiem przyjemna. Dzięki temu, nie utracimy motywacji do odchudzania.

 

 

Related posts

Leave a Comment